Yangın

Yangın ne zaman ve nerede başlayacağı belli olmayan bir felakettir. Tüm dünyada yangın felaketi nedeniyle ciddi oranlarda can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Yangında can ve mal kaybını önlemenin birinci koşulu, yangının çıkmasını önleyecek malzemeleri kullanarak gerekli tedbirleri almaktır.
Birçok gelişmiş ülke, yangından korunmak amacıyla kabul edilebilir minimum seviyeyi oluşturmak için yönetmelikler düzenlemiştir. Bu yönetmelikler, yangından korunmak için binaların iç tasarımında malzemelerin kullanımı açısından Mimar ve Mühendislere rehber görevini üstlenmektedir.
Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik’te yapılan değişikliklerin 9 Eylül 2009 tarihinde Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte 50 kişiden 2000 kişiye kadar olan mekânlarda, en az B sınıfı duvar ve tavan kaplama malzemelerinin kullanılması zorunlu hale gelmiştir.

ÜLKEMİZDE BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİKTE BULUNAN ÖNEMLİ MADDELER AŞAĞIDA BELİRTİLMEKTEDİR.

Madde 27-(3) Duvarlarda iç kaplamalar ile ısı ve ses yalıtımları en az normal alevlenici yüksek binalarda ve kapasitesi 100 kişiden fazla olan sinema, tiyatro, konferans salonu ve düğün salonu gibi yerlerde ise en az zor alevlenici malzemeden yapılmalıdır.

• Yapı içinde yangın çıkması, yangının ve dumanın yayılması sınırlı olmalıdır.
• Döşeme kaplamaları en az normal alevlenici, yüksek binalarda ise en az zor alevlenici malzemeden yapılmalıdır.
• Yangına karşı güvenlik bakımından, kolay alevlenen yapı malzemelerinin inşaatta kullanılmasına müsaade edilmez. Kolay alevlenen yapı malzemeleri, ancak , bir kompozit içinde normal alevlenen malzemeye dönüştürülerek kullanılabilir.

İNSAN YOĞUNLUNDA ARANACAK MİNİMUM YANGIN DAYANIM SINIFLARI

Yapı Malzemesi 

50 Kişilik Ofis

 ve Toplantı Salonlarında

100-200 Kişilik Sinema Salonlarında

200-800 Kişilik Konferans Salonlarında

1000-2000 Kişilik ve Daha Büyük Salonlarda

Duvar Kaplamaları

C  Sınıfı

B Sınıfı

B  Sınıfı

B  Sınıfı

Tavan – Döşeme Kaplamaları

C Sınıfı

B Sınıfı

B Sınıfı

A Sınıfı